Seramik Cephe Kaplama

Seramik Cephe Kaplama Nedir?

Seramik cephe kaplama, yapılarda dış cephelerde en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Dış cephe seramik kaplama, içerdiği önemli avantajlarla sağır yüzeylerde kullanılmaktadır. Sağır yüzey cephe kaplaması olarak da adlandırılan dış cephe seramik kaplama farklı montaj çeşitleri ile uygulanabilir. Uygun maliyetli olmasının yanı sıra, dış cephe kaplama modeli olarak koruyucu özellikler sunması ile öne çıkan seramik cephe kaplamalar, alüminyum konstrüksiyon ile birlikte kullanılmaktadır. 

İç ve dış cephe kaplamalarda tercih edilen seramik cephe kaplamada tercih edilen montaj türleri içinde farklı modeller söz konusudur. Geniş ürün çeşitliliğine sahip olan seramik duvar kaplama uygulamalarında tercih edilen montaj türleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gizli kanallı seramik kaplama
 • Klipsli seramik kaplama
 • Yapıştırma sistemli seramik kaplama
 • Agraflı seramik kaplama

Renk, ebat gibi konularda çok çeşitli seçenekler barındırması, bakım sürecinin uygun maliyetli olması seramik kaplamayı öne çıkaran konular arasındadır. Tüm hava şartlarında mukavemet gücü yüksek olması da, seramik cephe kaplama sistemleri avantajları arasındadır. 

Seramik Cephe Kaplama Modelleri Nelerdir?

Binalar için en çok tercih edilen dış cephe kaplama uygulamalarından biri olan seramik cephe kaplama sistemleri, doğal malzemeden üretilmiş seramiklerle ön plandadır. Binaların dış cephelerinde, güçlü ve koruyucu bir yapı sunan seramik kaplamalar, nem ve rutubet gibi problemlere karşı bir önlem niteliğindedir. Seramik kaplama ürünlerinin en önemli avantajlarından biri de model açısından geniş seçenekler sunmasıdır. Dış mekan seramik modelleri içinde farklı ihtiyaçlara hitap eden birçok seçenek mevcuttur. 

Seramik kaplama modelleri arasında, birçok seçenek olsa da doğal taş görünümlü seramik dış cephe en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Seramik kaplamanın güçlü yönlerini barındıran bu sistemde, doğal taş görünümü binalarda şık bir mimari yapı ortaya koymayı sağlamaktadır. Leke tutmayan, ısıya dayanıklı ve dış cephelerin uzun yıllar boyunca sorunuz bir şekilde ayakta kalmasını sağlayan seramik kaplama modeller, birçok alanda tercih edilmektedir. İstenen renk ve özelliklere göre tercih edilebilen bu dış cephe uygulamasında, bina dış cephe seramik kaplama çeşitleri beklentilere göre tercih edilebilir. 

Seramik Cephe Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Renk ve model çeşitleri oldukça geniş olan seramik cephe kaplamalar, modern bir mimari konsept sunması ile öne çıkmaktadır. Dış cephede kullanılan seramiklerin, gelişmiş üretim teknikleri ile üretilmesi, kaliteli malzeme ve pişirme teknolojileri ile hazırlanması, uygulama sonucunun istenen kalitede olmasını sağlamaktadır. Dış cephede, evlerin yanı sıra hastaneler, okullar ve kurum binalarında da çok tercih edilen seramik dış cephe kaplamalarda ön plana çıkan özellikler ise şu şekildedir:

 

 • Enerji verimliliği standartlarına uygun bir malzemedir
 • Farklı iklim koşullarından etkilenmez
 • Leke tutmaz ve düşük bir bakım maliyetine sahiptir
 • Montaj işlemlerinde, uygulama hızı yüksektir
 • Ateşe karşı dayanıklıdır

Dış cephe seramik kaplama modelleri, içerdiği yüksek malzeme kalitesi ve uygulama formu ile, birçok yaşam alanında tercih edilmektedir. Uygun maliyetli uygulama fırsatının yanı sıra, bakım maliyetinin düşük olması ve ateş, deprem gibi koşullara dayanıklı olarak geliştirilmesi de, seramik kaplama özellikleri içindedir. Dış cephe seramik kaplama malzemeleri içinde tüm öğeler, binaların sağlıklı bir dış cepheye sahip olması adına kullanılmaktadır. 

Seramik kaplama uygulaması, bir alüminyum konstrüksiyon ile birlikte yapıldığında, panel ile binanın dış cephesi arasında bir boşluk oluşmaktadır. Bu boşluk, binaların dış cepheleri içinde bir hava boşluğunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, doğal havalandırma sağlaması nedeniyle de binalar için bir avantajdır. İç ve dış cephede en çok tercih edilen uygulamalardan olan seramik kaplama, uygulaması kısa süren bir konsepte sahiptir. Bununla birlikte dış cephe seramik kaplama çeşitleri uygulama açısından çeşitli farklar içermektedir:

 • Seramik cephe kaplama klipsli sistem
 • Seramik cephe kaplama gizli kanallı sistem
 • Seramik cephe kaplama yapıştırma sistem
 • Seramik cephe kaplama kapalı derzli yapıştırma sistem

Seramik cephe kaplama pozu ve uygulamalarında, tercih edilen modele göre, dış cephelerde farklı sonuçlar alınmaktadır. Klipsli sistem, dış cephe seramik kaplamanın güçlü çelik klipsler ile alüminyum profillerle uygulanmasıdır. Hızlı ve ekonomik bir model olan klipsli sistemde, farklı renk ve ebat seçenekleri tercih edilebilir. Gizli kanallı sistemde, seramik dış cephe aynı şekilde alüminyum klips ile binaya monte edilmektedir. Bununla birlikte kullanılan malzeme yapısı farklıdır.

Açık ve kapalı derzli yapıştırma sistemde ise, seramikler ile taşıyıcı alüminyum yapı arasında yüksek yapıştırıcı özelliğe sahip bir malzeme kullanılmaktadır. Yapıştırma sistem, yüksek esnekliğe sahip bir dış cephe profili sunmasına ek olarak, ekonomik dış cephe uygulamalarından biridir.

Seramik Cephe Kaplama Fiyatları?

Dış cephe seramik fiyatları, bina dış cephelerinde seramik kaplama kalitesini tercih etmek isteyenler açısından merak edilen bir konudur. Seramik kaplamada, fiyatı etkileyebilecek birçok kriter bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilki, seramik kaplamada hangi uygulamanın tercih edileceğidir. Yapıştırma sistem, gizli kanallı sistem ve klipsli sistem, seramik kaplama dış cephe uygulamalarında farklı fiyat aralıkları sunmaktadır. Dış cephe seramik kaplamada fiyat, metrekare bazında hesaplanmaktadır. 

Dış cephe seramik kaplama m2 fiyatları konusunda önemli bir faktör, kullanılan malzemenin kalitesi ve birim fiyatıdır. Seramik fiyatlarının değişkenlik gösterdiği düşünüldüğünde, dış cephe seramik kaplamada da fiyatlar değişkendir. Bununla birlikte, seramik dış cephe kaplamada kullanılan yalıtım malzemeleri de fiyat üzerinde rol oynamaktadır. Alüminyum iskelet ile seramik kaplama arasındaki boşluk, yapının yüzeyinin hava almasını sağlarken, aynı zamanda yalıtım için de uygun bir alandır. Seramik dış cephe fiyatlarında, indirimli ve ucuz teklifleri incelemek için, dış cephe kaplama ürünlerinin yer aldığı platformlarda fiyata göre sıralama yapmak yeterlidir. Her yapının farklı bir dış cephe alanının olması ve farklı gereksinimler barındırması, dış cephe seramik kaplamada fiyat teklifi almanın önemini göstermektedir. 

Dış Cephede Seramik Kaplama Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yapıların dış cephelerinde en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan seramik kaplama uygulamaları birçok avantaj içermesi nedeniyle tercih edilmektedir. Dış cephe kaplamada seramik tercihi, seramik malzemesinin bir ev dekorasyonunda sağladığı tüm avantajları beraberinde getirmektedir. Bu anlamda, dış cephe seramik kaplama avantajlarının başında, dış cephenin nefes alması gelmektedir. Bu da, dış cephe uygulamasının daha uzun ömürlü, sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlayan bir durumdur. Bu dış cephe uygulamasında, ısı yalıtımının yanı sıra ses ve nem yalıtımı da sağlanmaktadır. 

Seramik dış cephe kaplamanın hava şartlarından etkilenmemesi, soğuk ve sıcaklara karşı dayanıklı olması diğer bir avantajdır. Enerji verimliliği ile ilgili standartlara uygun şekilde yapılan dış cephe seramik kaplama uygulamaları, buna ek olarak deprem mevzuatı ile de uygundur. Ateşe karşı dayanıklı olması, dış cephe seramik kaplamanın tercih sebepleri arasındadır. Seramik dış cephe kaplama, toz ya da rutubet gibi konulara karşı binayı etkili bir şekilde korumaktadır. Bu da binalarda şık, modern bir dış cephe görünümü ortaya koymaktadır. 

Seramik dış cephe kaplama, genel olarak kısa süre içinde tamamlanabilen ve ekonomik bir dış cephe uygulamasıdır. Bu nedenle yaşam alanlarında, seramik dış cephe kaplama çok tercih edilen bir modeldir. 

 

Gösterilen sonuç sayısı: 13

TOP