Cam Balkon Sistemleri

Cam  Balkon Sistemleri Fiyatları ?

Cam balkon sistemleri, metrekare ölçü birimi ile hesaplanmaktadır. Seçilecek modele ve ölçülen metrekare ile cam balkon fiyatları belirlenmektedir. Firmaların resmi internet sitesinde cam balkon çeşitleri fiyat listesi mevcuttur. Ölçü alınıp firmanın resmi internet sitelerinde fiyatlandırma yapmak mümkün olsa da, firma personellerinin ölçü alıp kullanılacak malzemeye göre fiyatlandırma yapması daha sağlıklı olacaktır. Alana uygun en kullanışlı cam balkon sistemleri firma personelleri tarafından belirlenmesi, mahalde ölçüm almaları ve değerlendirme yapmaları fiyat kesinliği açısından daha uygun olacaktır.

Cam Balkon Sistemleri Modelleri ?

Görsel şıklık, güçlü ısı yalıtımı ve kullanım kolaylığı açısından katlanır cam balkon sistemleri son zamanlarda oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Doğru ısı yalıtımı sağlaması açısından apartman daireleri için farklı, kış bahcesi için camekan çeşitleri tercih edilmelidir. Cam sistemleri yaptıracak kişilerin, yapılacak alana en uygun cam modelini seçmesi için bir uzmana danışması gerekmektedir. Katlanır cam balkon sistemleri yapılırken uygulanacak alanın şekli ve cam balkon modelleri için uygun fonksiyonlara sahip olmalıdır. 

Çoğu balkonda katlanır balkon camı tercih edilmektedir. Kış bahçesi, veranda, teras gibi yerlerde ise sürgülü cam balkon modelleri tercih edilmektedir. Veranda teras yapıları yere aynı hizada ve üstü çatı ile kapalı yapılar olduğu için veranda cam kaplama işlemi sürme cam balkon ile yapılması daha uygun olacaktır.

Katlanır Camlı Balkon Modelleri

Dört mevsim kullanabilecek bir alana sahip olunmasını sağlar. Dekoratif bir görüntü elde edilmesini sağlar. Yağmur, soğuk, kar, toz, gürültü, güneş gibi dış etkenlerden alanın korunmasını sağlar. Binanın dış cephesine en uyumlu model seçileceğinden, görüntüyü bozmaz ve kaliteli bir görünüm sağlar. Katlanır mekanizma sayesinde alandan maksimum tasarruf edilir. Cam balkon profilleri arasında diğer modellere göre daha ekonomiktir. Kurulum ve montajı kolay olduğundan kısa sürede tamamlanır. Profil kalınlığı 4 cm, et kalınlığı 3 mm, cam kalınlığı ise 8 mm’dir. 2 adet rulman ve 4 adet tekerlek bulunmaktadır. Bağımsız çalışan çift kilit mekanizması sayesinde maksimum güvenlik sağlar.

Sürgülü Camlı Balkon Modelleri

Son derece estetik ve kaliteli bir görüntü sağlamaktadır. Genelde düşük metrajlı balkonlar için tercih edilse de büyük balkonlar için de kullanışlı ve işlevseldir. Her tür yapıya uyumludur. Kullanımı kolay olduğu gibi estetik bir görüntüye sahiptir. Camlar sistemin sonunda toplanmaktır. Eşikli ve eşiksiz olmak üzere iki çeşit tercih edilebilmektedir. Camine cam veya dört tarafı rodajlanmış temperli cam kullanılmaktadır. Cam kalığı 8 mm ve 10 mm olarak tercihe göre seçilebilmektedir. Alttan taşıma sistemine sahiptir. Uzun yıllar dayanıklı olduğundan güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Isıcamlı Cam Balkon Modelleri

Isıcamlar diğer cam balkon modellerine göre daha iyi bir yalıtım ve koruma sağlamaktadır. İki veya daha çok cam plakanın aralarında ortam basıncına uygun kuru hava ve gazları barındıracak şekilde üretilmiştir. Çift cam balkon sistemi, dört mevsim cam balkon denince ilk akla gelen modeldir. Eğer konfor, daha iyi bir yalıtım özelliklerine sahip cam balkon yaptırılmak istenirse en uygun modeldir. Kullanılan malzemenin kalitesi sebebiyle uzun yıllar tamir ve servis gerektirmez. Isıcamlı cam balkon m2 fiyatları, cam balkon alüminyum çıta metre fiyatları arasında en yüksek maliyete sahip olan modeldir. Soğuk havalarda iç mekânın ısısının sabit kalmasını sağlar. Çalışma mekaniği katlanır camlı balkon sistemi ile aynıdır.

Cam Balkon Sistemi Ölçüsü Nasıl Alınır?

Cam balkon yaptırılmadan önce firmalardan fiyat teklifi almak için ölçü alınarak ortalama bir fiyat çıkarmak istenebilir. Fakat doğru bir ücretlendirme yapılabilmesi için işin ehli olan kişilerin ölçü alıp, kullanılacak malzemeleri listeleyerek bir fiyat teklifi çıkarması daha makul olacaktır. Ölçü doğru alınsa bile alanın sahip olduğu niteliklere göre kullanılacak malzemelerin listesi net olarak belirlenemediğinden, çıkartılan fiyat ve firmanın vermiş olduğu fiyat arasında fark ortaya çıkabilir. Bu durum kafa karışıklığına sebep olabilir.

Bu bilgilere sahip olunsa bile kabataslak bir fiyat bilgisi edinmek isteyenler bu adımları takip ederek fiyatlandırma yapabilir:

  • Bir A4 kağıdına cam balkon yapılacak alanın geometrik şekli çizilmelidir.
  • En, boy ve yükseklik ölçüsü çizilen şeklin üzerine yazılmalıdır.
  • Elde dilen ölçü bilgilerinden metrekare hesabı yapılmalıdır.
  • L veya daha farklı bir alana yaptırılacaksa ona göre ölçü alınmalıdır.

Metrekare; en x boy = metrekare şeklinde hesaplanabilir. Yani eni: 300 cm, boyu: 150 cm olan bir alanın, 300 x 150 = 45000 cm, 4,5 m2’ tekabül etmektedir. Bu bilgiler neticesinde firmalardan fiyat bilgisi alarak veya bu bilgileri firmalara göndererek fiyat teklifi alınabilir. 

Cam Balkon Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli bir hizmet alınmak isteniyorsa maliyetten kaçınılmaması gerekmektedir. Doğru firmadan doğru ürün ile hizmet alındığında uzun yıllar sorunsuz kullanılacak bir sistemdir. Firma her ne kadar 1. Sınıf ürün kullansa bile çalışan personellerin uygulama ve montaj hataları yüzünden bazı sorunlar çıkabilir. Uygulayıcı firmanın referansları ele alınarak seçim yapılması hata riskini azaltmaktadır. 

Cam Balkon Ürün Özellikleri:

  • Katlanır ve sürgülü özelliklere sahip olmasından dolayı uygulanan alandan tasarruf edilmesini sağlar.
  • Motorlu ve motorsuz özeliklerinin tercih edilmesi mümkündür.
  • Çift rulmanlıdır.
  • Cam kalınlığı sebebiyle ısı yalıtımı açısında fayda sağlamaktadır.
  • Temizliği ve bakımı kolaydır.
  • Su, rüzgar ve toz geçirmeme özelliği bulunmaktadır.

Cam Balkon Sistemi Su Sızdırır mı?

Özel kanallar vasıtasıyla %98 su geçirmeyen bir yapıya sahiptir. 2 camın üst üste binmesi, cam kanatların ray üzerinde tekerlek ile hareket etmesi bazı boşluklara sebep olmaktadır. Kasa profillerinde tahliye delikleri bulunmasına rağmen kesin olarak su geçirmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çok yoğun, şiddetli ve yatay açı ile yağan yağmurlarda su alma riski bulunmaktadır. Fakat hayati önem taşıyacak kadar değil, birkaç damla şeklinde su geçirme olasılığı bulunmaktadır. Üretici firmalar bu durumu en aza indirebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor olsa da beklenmeyen doğa olayları sebebiyle kesin bir çözüm bulunamamaktadır.

Cam Balkon Sistemleri Rüzgara ve Darbelere Dayanıklı mıdır?

Raylı cam sistemleri ve kayar cam balkon sistemleri alışılagelmiş rüzgar ve fırtınalarda zarar görmez. Sektörün önemli eksiği ise cam kilitlerin plastik madde kullanılmasından kaynaklanır. Demir cam kilit kullanılması daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Temperli camlar, güçlendirilmiş camlar olduğundan normal camların dayanma kapasitesinden 7 kat daha fazla dayanıklıdır. Özel fırınlarda 650 – 730 derecede ısıtılarak daha sonra soğutma işlemi yapılmaktadır. Normal şartlarda bir darbe ile kırılma imkânı yoktur. 

Örneğin; 500 gr bir demir topun ortalama 2,5 metre yükseklikten camın üzerinde bırakılması camın kırılmasına sebep olabilir. Kenarlara demir çekiç ile vurulduğunda camın temperli olmasına rağmen kırılması mümkündür. Temperli camların kırıldığında tabiri caizse tuzla buz olma durumu söz konusudur.

Cam Balkon Sistemleri Isı Yalıtımı Sağlar mı?

Kış aylarında yağışlı ve soğuk havalarda %95 oranında ısı yalıtımına katkı sağlamaktadır. Tek camlı cam balkon sistemi tercih edilmiş bir alanda plastik veya alüminyum kullanılmış ise iç mekanda ısıtmaya ihtiyaç duyulabilir. Isı yalıtımını arttırmak için ısıcamlı diğer adıyla çift camlı cam modelleri kullanmak gerekmektedir. İç mekana girmeyen soğuk hava, iç mekanının ısı değeri kaybını engellemektedir. Bu sebeple camlı balkon sistemleri kullanıcıların yakıtta tasarruf etmesini sağlamaktadır.

Gösterilen sonuç sayısı: 3

TOP